В АВАНГАРДІ ПРОФІЛАКТИКИ, НА ВАРТІ ЗДОРОВ’Я ЛЮДЕЙ

Державна санітарно-епідеміологічна служба була створена з метою попередження, виникнення інфекційних і неінфекційних захворювань, отруєнь, професійних захворювань тощо. Санітарно-епідеміологічний нагляд охоплює всі сфери життєдіяльності людини (умови проживання та роботи, харчування і відпочинку, виховання і навчання дітей та підлітків). Тому санітарно-епідеміологічна служба займала і займає ключову позицію у профілактиці захворювань та в системі охорони здоров’я. Якщо лікувальна мережа створена для того, щоб лікувати хворого, то наша служба – задля того, аби ця людина не захворіла. Величезний спектр і діапазон діяльності її фахівців дозволяв тримати захворюваність населення в певних межах і не допускати якихось форс-мажорних обставин, спалахів інфекційних захворювань серед людей.
На даний момент загальний рівень захворюваності по району в порівнянні з аналогічним періодом минулого року знизився на 28,1%. Але деякі інфекції мають тенденції почергово то зростати, то зменшуватися. Якщо якусь із них вдається придушити, то, як правило, обов’язково якась інша група інфекцій її заміщає і може дещо зростати. На сьогоднішній день спостерігається незначне зростання гострих кишкових інфекцій. Цьогоріч було зафіксовано два випадки лептоспірозу. Що стосується туберкульозу – то це особлива інфекція, за якою постійно стежимо і, на жаль, повільно, але впевнено вона робить наступ. Фахівці оцінюють спалах цієї недуги по всій Україні. Що стосується загальної картини цього грізного захворювання, то в минулому році за аналогічний період було вперше виявлено 71 випадок, цьогоріч – 72. А загалом статистика щомісячно змінюється на 2-3 одиниці, але невпинно тільки з плюсом. Туберкульоз – це така інфекція, на яку впливають дуже багато факторів (це як рівень і спосіб життя, так і харчування, шкідливі звички та рівень благополуччя  тощо). Але ця хвороба настільки підступна, що нею можуть інфікуватися і загалом благополучні та успішні в усіх відношеннях люди. Тож ніяких гарантій, що та чи інша людина не захворіє, чи в колективі є людина, яка не пройшла медичний огляд і є носієм інфекції, – немає. Тим більше, що в зв’язку з мораторієм ми не можемо говорити про якийсь контроль…
Свого часу провідний епідеміолог Ромашевський казав: «Якщо лікар вилікував одну людину, то про нього говорять, якщо хороший  лікар вилікував десяток людей, то його вже прославляють, а якщо лікар-епідеміолог попередив тисячі захворювань, то його роботу не видно». То тільки на поверхневий погляд здається, що вона полягає в якихось перевірках, показниках, статистиці, моніторингу. Але запевняю, що ця робота є дуже складною і потребує високого фахового рівня.
На часі – створення нової служби Державного нагляду, яка буде охоплювати широкий спектр сфер, тобто, проводитиметься злиття багатьох служб в одну структуру. На місці Державної санепідслужби, можливо, з’явиться новостворений Центр громадського здоров’я, який займатиметься епідеміологічними питаннями, моніторингом та аналітикою щодо перебігу інфекційного процесу, а всі дані узагальнюватиме й систематизуватиме, але його пропозиції вже не будуть підкріплені адміністративними методами впливу та функціями, які мала Державна санітарно-епідеміологічна служба. Тож реформування – не за горами.
А поки що Державна санітарно-епідеміологічна служба є і вона стоїть на варті здоров’я та працездатності людей, захищає їх від небезпечних інфекційних захворювань. І, користуючись нагодою, я б хотів привітати з професійним святом усіх колег – і теперішніх, і колишніх та побажати їм миру, щастя та оптимізму.  Давайте будемо гордитися та подякуємо долі за те, що ми працювали в Державній санітарно-епідеміологічній службі. За те, що зробили дуже багато для того, щоб попереджувати виникнення захворюваності, аби зберегти життя та здоров’я багатьох людей. Я ж, насамкінець, хочу подякувати колективу за сумлінну, часом цілодобову роботу, завдяки якій збережено санітарно-епідеміологічне благополуччя нашого краю. Адже і Закарпатська область, і Виноградівський район в її структурі вже протягом багатьох років вважаються одними з кращих в Україні – і за рівнем, і за всіма показниками роботи.
Іван СТОЙКА,
начальник Виноградівського управління Головного управління Держсанепідслужби в Закарпатській області
*    *    *
НА ЗНІМКАХ: керівники структурних підрозділів райДСЕС; за роботою – завідувачка мікробіологічною лабораторією Марія Іванівна ФАНТИЧ, за плечима в якої 37 років стажу в райсанепідслужбі.

 

comments powered by HyperComments