Розвиток активного туризму на Виноградівщині: проблеми та перспективи

Із кожним роком розвиток туризму набуває все більших обертів. Забезпечуючи проживання, харчування та туристичний супровід для гостей, він поєднує свої зусилля з різноманітними сферами діяльності: транспортною галуззю, торгівлею, соціальною сферою, і тим самим каталізує їх розвиток та збільшує надходження в економіку.
Одним з найпопулярніших видів туризму в останні роки став активний відпочинок – спосіб проведення вільного часу, в процесі якого відпочиваючий займається активними видами діяльності. Це можуть бути пішохідні прогулянки чи походи, катання на велосипедах, скелелазіння, альпінізм, водний та інші види туризму.
Сприятливі погодні умови, багато сонячних днів у Виноградівському районі, привабливі природні об’єкти, наявні різноманітні рекреаційні ресурси є вагомими чинниками для розвитку різноманітних видів туризму, зокрема, сільського зеленого, екстремального, пригодницького туризму та активного відпочинку.
На території району знаходяться два ботанічні заказники  загальнодержавного значення «Чорна гора» (747 га) та «Юлівецька гора» (176 га), які входять до складу Карпатського біосферного заповідника. На основі першого з них сектор туризму та транскордонного співробітництва Виноградівської РДА спільно з спеціалістами підприємства «Виноградівське лісове господарство» розробили одноденний пішохідний маршрут «Чорна гора» (тривалість – 2 години, протяжність – 4 км). Ключовим пунктом маршруту є відвідання печери тамплієрів (воїни-монахи, учасники лицарського християнського ордену), більше відомої як «Морське око». Рукотворна печера, вирубана в горі вулканічного походження, повна загадок та таємниць. Пов’язані з нею й численні легенди, зокрема про золото тамплієрів, що досі десь сховане в темних її закутках.
Найвища точка на території району – гора Фрасин (826 м), поблизу села Новоселиця, також стала цікавим природним об’єктом, на основі якого створений пішохідний маршрут «Фрасин» (тривалість – 1,5-2 години, протяжність – 3 км). Ця місцевість славиться і печерами та таким собі місцевим «каньйоном». Сектор туризму проводить дослідження можливості використання скельного масиву, який знаходиться у підніжжя гори Фрасин, для проведення навчально-тренувальних, спортивних заходів. Перспективним стає можливість розробки пішохідних маршрутів різної категорії складності, проведення тренувань зі скелелазіння та боулдерінгу (різновид спортивного скелелазіння).
Новоселиця може запропонувати ще одну цікавинку – активний маршрут історико-краєзнавчого спрямування «Шлях Пинті». Він включає в себе відвідання Успенської церкви (готичний дерев’яний храм XVII ст.), етнографічного музею, «Пинтьової ями» (стоянка опришків) та гори Кобила (з якої Пинтя, за легендою, зруйнував Хустський замок) – тривалість 4-5 год., протяжність 3-4 км.
Для любителів не пішохідного, а водного туризму, спортивно-туристичний клуб «Хвиля» організовує сплави по р. Тиса. Його діяльність спрямована на проведення турів вихідного дня: сплави на рафтах, катамаранах, байдарках; організація подорожей до Карпатських вершин. Клуб пропонує одноденні водні маршрути (Хуст – Виноградів (Виннички), тривалість сплаву 4-5 годин, відстань – 23 км; Велятино – Виноградів (Виннички), 6-7 годин, відстань – 38 км) та дводенні (Буштино – Хуст – Виноградів (Виннички), відстань – 70 км).
Унікальність активного відпочинку в тому, що він може бути цікавим як для дітей, так і для дорослих. Щодо дітей, то з вересня місяця на базі Виноградівської ДЮСШ буде оголошений набір до філії Закарпатського Центру туризму, краєзнавства, екскурсій і спорту учнівської молоді. Його робота здійснюватиметься за двома основними напрямками: спортивно-туристичним та краєзнавчим. Діяльність гуртків буде направлена на зацікавленість молоді активним відпочинком. Теоретичні знання доповнюватимуться практичним їх втіленням, екскурсіями, походами.
Чудовий потенціал, наявність значної кількості природних об’єктів, цікавих для розвитку туризму, різні за складністю та наповненням туристичні маршрути роблять такий відпочинок ще більш цікавим, пізнавальним та захоплюючим. Проте не вирішеними залишаються проблеми: інформаційного забезпечення для туристів, в тому числі відсутність вказівних знаків на вулицях населених пунктів та за їх межами; відсутність рекламно-інформаційної продукції; погано розвинена спортивно-туристична інфраструктура (відсутні велосипедні стоянки, прокат туристичного спорядження, вело-доріжки).
Сектором туризму та транскордонного співробітництва спільно з громадськими організаціями та місцевими активістами ведеться робота по покращенню туристичної інфраструктури в районі, розробці нових туристичних маршрутів та популяризації вже існуючих. Адже розвиток такого виду відпочинку може стати вагомим джерелом надходження коштів, розширення сфери зайнятості місцевого населення.
Валентина ГОРНЕЦКІ,
в. о. завідувача сектору туризму та транскордонного співробітництва

comments powered by HyperComments