ЧИ ЗАГРОЖУЄ НАМ ВІРУСНА АТАКА?

Хтось при перших же проявах застуди поспішає до лікаря, деякі ж люди довіряють своє здоров’я фармацевтам. А, почувши, що то тут, то там в області вводиться карантин з приводу захворюваності на ГРВІ, батьки з побоюванням цікавляться: «А чи не забагато хворих дітей у наших навчальних закладах?». Тож, аби прояснити епідеміологічну ситуацію  в районі стосовно захворюваності на гострі респіраторні вірусні інфекції, ми звернулися до головного спеціаліста районного управління Головного управління Держсанепідемслужби в Закарпатській області Михайла ДАНКОВИЧА:– Станом на 19 лютого рівень захворюваності становить 87,1 випадки на 10 тисяч населення, а епідпоріг – 101, 4. Тобто, рівень захворюваності нижче епідпорогових величин. Це свідчить про відсутність періоду епідемії захворювання ГРВІ на території Виноградівського району.
Що стосується другого індикатора – за минулий тиждень було госпіталізовано 9 осіб, з них семеро – діти до 4-річного віку і двоє дорослих. А про наявність епідемії свідчить наявність орієнтовно 15-20 осіб госпіталізованих з приводу ГРВІ з ускладненими формами. А ось хворих із легкими формами в таких випадках дійсно багато.
По навчальних закладах стосовно дітей вікової категорії 5-14 років рівні захворюваності в процентному відношенні дуже низькі. Наприклад, за тиждень по місту було 67 звернень до медиків з приводу ГРВІ дітей шкільного віку. А ось у період епідемії ця цифра мала б сягнути щонайменше від 520 звернень. Це – офіційна статистика.
Якщо проаналізувати епідемічний період Закарпатської області, то вірусної атаки спершу зазнав Ужгород, далі – Мукачево, відтак – Берегово. Це в основному міста, і, за нашими закарпатськими мірками, немаленькі населені пункти, де є велике скупчення людей. Це, вочевидь, й сприяло зараженню гострими вірусними інфекціями. А ось сіл карантини не торкаються. З Ужгородського району тільки Чоп фігурував у зведеннях про епідемічний період. До речі, ми моніторимо дані й з оглядкою на сусідні райони. За останніми даними колег (приміром, станом на 14 лютого) перевищення епідпорогу немає і в них. Історія ж показувала, що якщо епідемія починалася в Хусті або в Іршаві, то через декілька днів і в нас. Я думаю, що цей сезон, тобто, до 1 березня ми б мали пройти без епідемічного періоду. Втім, гарантувати або ж передбачати щось наперед просто неможливо.
А ось клінічний діагноз «грип» з початку поточного року ще не виставлявся. За даними вірусологічних досліджень, виділення вірусу грипу ні від одного хворого поки що не підтверджено. Тож грипу як такого – чисто класичного із характерною клінічною картиною плюс вірусологічним підтвердженням – нема.
Самолікування ж гострих респіраторних вірусних інфекцій небезпечне тим, що на фоні відсутності фахового лікування воно може призвести до дуже серйозних ускладнень, особливо з боку серцево-судинної, нервової і дихальної систем. Можливий навіть гострий блискавичний процес. Якщо ж людина має хронічне захворювання (нирок чи дихальної системи), то вірусна інфекція може бути провокатором важкого загострення.
А щодо того чи можна довіряти своє здоров’я фармацевтам, то я думаю, що вони не є настільки фаховими спеціалістами, аби без попереднього огляду та обстеження призначати лікарські засоби. Особисто я з порад фармацевтів не лікувався б. Хоча… Дехто дійсно радиться з ними, аби не вистоювати довгі черги в поліклініці. А хтось просить в аптеці: «Дайте, будь ласка, щось дешевше». Але ж лікар має можливість оглянути хворого і обізнаний з сучасними лікарськими препаратами, знає й про те, котрі з них найефективніші. Натомість аптекар добре орієнтується хіба що в торгових фармацевтичних марках і орієнтовно – в ліках. Але дійсно грамотних фахівців, як і у всіх сферах, нині мало.
А, повертаючись до ГРВІ, нагадаю про те, що вартує не забувати й про народні засоби – цибулю, часник, чай з шипшини, мед. Немаловажним є також якісне, бажано калорійне харчування для підвищення імунітету, а отже, протидії вірусам. Уникайте також переохолодження організму, частіше бувайте на свіжому повітрі, аби не перебувати багато часу в закритому середовищі, де вірогідне джерело інфекції може залишити збудника, через що ймовірне зараження. Іще не забувайте про загальні правила гігієни – провітрювання та вологе прибирання приміщень.


Ганна КОБАЛЬ

comments powered by HyperComments