Домашні тварини на контролі

Українці другі у світі за кількістю домашніх котів. Так, дослідники порахували, що 49% жителів нашої країни мають хоча б одного кота. Про це свідчать дані дослідження німецької компанії Dalia Research. Але як щодо умов проживання тварин та відповідальності власників за них? Які норми вже працюють та які правила ще очікують власників домашніх улюбленців, розбиралися наші експерти.
Навіщо реєструвати тварин?
20 квітня до Верховної Ради внесли законопроект про запровадження обліку домашніх та безпритульних тварин. Документ передбачає обов’язкову реєстрацію тварин та створення єдиної електронної бази. Це стосується як собак, так і котів. Усі тварини, які досягли двомісячного віку, повинні мати ідентифікаційний номер, закріплений на нашийнику. У базу вноситься інформація про тварину, її господаря та організацію, яка провела чипування та вакцинацію. За реєстрацію стягується разовий адміністративний збір – 180 грн. Відповідно до проекту закону, домашніх улюбленців повинен реєструвати власник, щодо безхатніх тварин – відповідальність покладається на місцеву владу. Такі великі міста, як Київ, Харків та Львів, вже мають міські бази тварин, куди власники можуть вносити дані своїх улюбленців. Якщо собака загубилась або когось покусала, реєстрація дає можливість швидко віднайти її господаря. У загальноукраїнському масштабі такої базі досі не існує. За словами одного з авторів законопроекту Ірини Суслової, облік тварин повинен не тільки поставити на контроль домашніх тварин, а й зменшити кількість безхатніх. Адже власники не зможуть безкарно викидати їх на вулицю.
Штрафи та більше уваги до здоров’я
Ще однією гучною новацією законопроекту є штраф від 850 до 1700 гривень за неприбрані екскременти тварини. Контролювати виконання правил буде Національна поліція. Крім того, українців хочуть зобов’язати піклуватися про здоров’я власних улюбленців. У разі ухвалення закону власники щонайменше раз на три роки повинні будуть відвідувати ветеринара та робити необхідні щеплення. Якщо породу собаки визнано потенційно небезпечною, тварині доведеться проходити психіатричний огляд, а господарю навчатися у кінологічному центрі з догляду за своїм улюбленцем. У проекті закону встановлюється перелік таких порід, зокрема, доберман, ротвейлер, кілька різновидів догів, вівчарок, мастифів і тер’єрів. Важливо знати, що, якщо собака заподіяла шкоду здоров’ю людей або їхньому майну, господар буде нести адміністративну відповідальність. Обсяг штрафу повинен визначатися у судовому порядку залежно від ступеня заподіяної шкоди.
Крім того, законом планують заборонити робити домашнім улюбленцям косметичні операції, які не пов’язані зі здоров’ям тварини. Йдеться про обрізання хвостів, вух, видалення кігтів та зубів. Винятком у цьому переліку є лише стерилізація. Наразі ж законопроект включений до порядку денного Верховної Ради й очікує на перше читання.
Відповідальність за жорстокість
Якщо закон про облік домашніх улюбленців – ще справа майбутнього, то відповідальність за негуманне ставлення до тварин існує вже зараз. 1 серпня минулого року Президент України Петро Порошенко підписав закон про посилення відповідальності за жорстоке поводження з тваринами. І якщо раніше Кримінальний кодекс передбачав максимальне покарання за знущання над тваринами 2 роки позбавлення волі, то зараз цей термін зріс до 8 років. За насильницькі дії, порушення правил утримання, а також залишення тварини напризволяще передбачений штраф від 3400 до 5100 грн. Якщо тварин дві і більше, то порушнику вже доведеться заплатити від 5100 грн до 8500 грн штрафу. За знущання у присутності неповнолітнього передбачається покарання у вигляді позбавленням волі на строк від 3 до 5 років, а дії з особливою жорстокістю караються строком від 5 до 8 років. Так, жителя Луцька засудили до 5 років в’язниці за знущання над кошенятами. 21-річний хлопець викидав тварин із вікна та тримав у морозильній камері. Ставлення до тварин – показник людяності суспільства. І Україні ще є над чим працювати. Попри певні законодавчі зрушення та перші реальні покарання за жорстокість, Україну чекає ще довгий шлях до гуманності та відповідальності.
Центр громадського моніторингу та контролю