Йосип ФОВРІШ: «Нам необхідно активніше розвивати економіку Виноградівщини»

Депутат районної ради сьомого скликання, голова фракції парторганізації Демократичної партії угорців України Йосип Йосипович ФОВРІШ  не тільки молодий політик, а й успішний підприємець. Про рік роботи в райраді, проблеми, якими переймається,  у нашому інтерв’ю.

– Йосипе Йосиповичу, це Ваша перша каденція?
– Так, депутатом районної ради я став вперше. Не дивлячись на те, що постійно брав активну участь у життєдіяльності громади, вважав, що цього достатньо. Але депутат обласної ради Карло Резеш, котрий є моїм другом, переконав мене, що маю достатньо сил і можливостей приносити користь не тільки селу, а й району в цілому. Коли став депутатом, здавалося, що тепер зможемо вирішити всі проблеми. На жаль, не все так легко. Та я ніколи не здаюся. Навіть, коли переді мною гора постане, я її зруйную, щоб добитися мети.
– Ви керуєте фракцією, є заступником голови депутатської комісії з питань промисловості, будівництва, транспорту, сільського господарства, земельних ресурсів та екології. Чи вдається знаходити порозуміння між колегами?
– У фракції у мене повна підтримка. З боку інших колег інколи виникають непорозуміння, але переважна більшість – однодумці. У районній раді багато підприємців, і ми думаємо трохи інакше, ніж вчителі чи лікарі, бо звикли наперед усе прораховувати. Нас цікавить не тільки сьогоднішній день, а й те, як буде завтра, яким шляхом іти до цієї мети. Лише в цьому бачу перспективу і району, і країни. Для цього необхідно, щоб в районі економіка розвивалась. Я за те, щоб у нас з’являлися нові фірми, щоб грантові кошти залучати на Виноградівщину. Бо ті копійки, що ми ділимо, «ляпаємо» дороги, яких на наступний рік не буде, то не робота. Нам потрібно такі дороги будувати як у Пийтерфолво – КПП «Дякове». Ми не повинні ходити з простягнутою рукою, мовляв, дайте на дитсадок, школи чи дорогу, – це те, що має бути в кожному селі. Для цього ми прийшли в депутати і над цим повинні працювати.
Дуже важливо, що всі питання проходять активне обговорення на засіданнях постійних комісії. Це дає можливість кожному народному обранцю висловити свою думку, узгоджувати найбільш суперечливі питання, знаходити компромісні рішення, проводити сесії оперативно. Звичайно, бувають «гарячі» дискусії, але в підсумку приймаються правильні рішення. Я і наша фракція завжди відкриті для всіх і завжди підтримаємо добру справу.
– За рік діяльності як депутата, що вдалося зробити?
– Під час сесійних засідань ми з колегами-депутатами розглядали багато питань і приймали рішення, що мають важливе значення для подальшого розвитку району, виконання бюджету, поліпшення якості життя населення Виноградівщини. Діють ряд районних цільових програм, досягнуто значного прогресу у запровадженні енергозберігаючих технологій та покращенні матеріально-технічної бази закладів освіти, охорони здоров’я, культури. У нашому селі ведеться будівництво дитсадка на 80 місць, на яке виділено з обласного та районного бюджетів близько мільйона гривень. Вже збудована нова котельня, необхідно лише провести опалення, каналізацію і, думаю, наступного року у вересні зможемо його відкрити. Крім того, була проведена модернізація опалювальної системи сільської амбулаторії, у школі замінили вікна на енергозберігаючі, проводиться капітальний ремонт вулиці Тюльпанів (колишня Чапаєва). Ми налагоджуємо дружні взаємовідносини з угорськими колегами, зокрема, підписана угода про співпрацю між Вербівцем і Кунсентмартоном. Також плануємо контактувати з містом Будоерш – одним зі найбагатших угорських міст.
– Як часто зустрічаєтеся з виборцями?
– Зі своїми виборцями зустрічаюся на вулиці і спілкуюсь по телефону. Люди звертаються з фінансовими проблемами через нинішні непід’ємні тарифи. А в більшості головна проблема, яка хвилює всіх, – це наші дороги. Намагаюся кожного вислухати, допомогти, переживаю, коли не все вдається вирішити.
– Крім депутатської діяльності, Ви займаєтеся підприємництвом. На чому спеціалізуєтеся  і, взагалі, як живеться підприємцям сьогодні?
– Цього року виповнюється 20 років моєї підприємницької діяльності. А фірмі «Прогрес», яку створив мій батько, вже 30 років. Починали зі швейної фабрики, а потім відкрили магазини, хлібопекарню. До слова, хлібом ми забезпечували не тільки наш район, а й частину Іршавського. Нині обслуговуємо переважно навколишні села. Також займаємося доставкою закордонного обладнання для хлібопекарень. Хоча за фахом я економіст, але будувати – це те, до чого лежить моя душа. Свого часу мав будівельну бригаду, але потім вирішив розширити діапазон діяльності. Сьогодні фірма «Прогрес» є одним із найбільших виробників бетонних елементів та міксербетонних виробів. Ми брали участь у будівництві «Дарту», «Олімпу», повністю завозили матеріали для Карачинського ліцею, заливали підлогу на швейній фабриці «Гроно», а наразі працюємо у Вилоці на будівництві супермаркету. Замовлень, дякувати Богу, вистачає. Думаю, що навіть з цими темпами зможемо вийти на той рівень доходів, який мали у попередні роки, і робітники отримуватимуть зарплату не гіршу, ніж за кордоном. Якщо, звичайно, знову не буде інфляції.  
Відрадно, що уряд Угорщини підтримує підприємців, які живуть за кордоном. Як молодий підприємець, я виграв грант на розвиток власного бізнесу – пекарні (на заміну газових горілок на пелети). А дружина також перемогла у гранті на розвиток сільського туризму. Зараз за власні кошти ведемо будівництво приміщень, після завершення яких отримаємо фінансування. Часу лишилося небагато, але сподіваємося, вкладемося в строки. Плануємо приймати спочатку невелику кількість гостей, а з часом будемо розширюватись до організованих груп.
– Як проводите вільний час?
– Улюблений вид відпочинку взимку – лижі. Я  обов’язково знаходжу час побувати на Буковелі чи інших гірськолижних курортах Закарпаття. Влітку відпочиваємо на морі. Коли вже дуже «дістане», їду до батьків і доньки в Угорщину, благо що зараз з цим проблем немає. Інколи, щоб відволіктися від думок чи проблем, яких в голові, як бджіл у вулику, можу з другом дозволити собі випити стаканчик доброго вина. Планів дуже багато і, доки їх не вирішу, спокою не буде. Найбільше задоволення отримую, коли бачу результат своєї роботи.  
Любов ТОКАЧ