ПАСХАЛЬНІ ЗУСТРІЧІ «ПРОПИСАЛИСЯ» У ВИНОГРАДОВІ

Протягом кількох останніх років колективи художньої самодіяльності міського будинку культури та дитячої школи мистецтв імені Бейли Бартока приймали активну участь у культурно-мистецьких заходах в Угорщині (міста Мішкольц та Егер) та Хорватії (м.Вуковар). Теплий прийом та гостинність виявили нашим аматорам їхні господарі. Щире спілкування, обмін досвідом, спільні виступи запам’яталися всім.

У листопаді минулого року під час поїздки до Мішкольца виникла думка: запросити їхні колективи з дружнім мистецьким візитом у Виноградів. Так народився новий проект Міжнародного фестивалю «Пасхальні зустрічі». Ініціатором її став депутат міської ради, директор МБК Святослав Гал. Міська рада підтримала цей задум і стала організатором даного фестивалю.

Наші життя, робота, захоплення протікають під одним небом. І найкращим посланцями миру, дружби, братання народів та творчої співпраці є взаємні мистецькі візити. У них розтираються всі вагання і сумніви, стають товариською запорукою людської довіри, захопленості, любові до музики, яка не має і не знає кордонів. Це ще раз яскраво підтвердив і переконливо довів вперше проведений у Виноградові Міжнародний фестиваль «Пасхальні зустрічі». Він вдало звів і поєднав творчих людей різних країн і національностей – України, Угорщини, Хорватії та Румунії.

У свято Благовіщення, коли Архангел Гавриїл пречистій Діві сповістив про народження Христа-Спасителя усього людства, площа Миру у нашому місті стала справжнім форпостом Великодньої ярмарки. Мов на толоку, сюди почав збиратися численний люд. Бажаючих ознайомитися з пасхальною атрибутикою виявилось чимало. Тут подивитися справді є на що. Члени громадської організації «Виноградівські пацьорки» взяли найактивнішу участь у проведенні ярмарку. Завідуюча міським клубом з вулиці Першотравневої (Лемаковиця) Марина Савко тут виставила колоритні дитячі поробки до Пасхи. Жіночі прикраси канзаші та сутаж з ниток Ірини Іжганайтіс затримували відвідувачів подовгу. Катерина Фулитко виклала заворожуючу колекцію вишитих бісером та нитками художніх картин. Ольга Андрашко показала оригінальні фляшки з декупажем. Ляльки-мотанки та писанки представила художниця Мар’яна Гаврило, яка дала майтер-клас з розписування яєць воском. Цікаві композиції присутні побачили у Катерини Шуби – вибагливі жіночі прикраси та писанки, барвисті ароматні свічки у вигляді пасхальних яєць. Приватний підприємець Ганна Дрошковці та молода майстриня Андріана Барнич виставили на огляд декоративно оздоблені пасхальні кошики із елементами декору. Наталія Бронзей виклала на ярмарку авторські сумки та жіночі аксесуари з джинсової тканини, оздоблені кольоровими вишитими пасхальними елементами. Марія Петраш продемонструвала багату колекцію сувенірної продукції, кухонних дощечок, виконаних у техніці декупаж, які прийшлися до вподоби всім жінкам.

Гості з Хорватії оточили столик з унікальною колекцією 33-ох видів домашнього вина переможця останнього фестивалю виноробів «Угочанська лоза» Сергія Куса. Вони теж займаються виготовленням вин, тож з нашим земляком їм було про що поговорити.

Любителів рукоділля привітно зустріли продавчині магазину «Вишиванки від Іванки» мати та дочка Іванка та Наталія Чачко. Широкий вибір чоловічих та жіночих вишиванок, плать, блузок та сукень, рушників, скатертин, жіночих прикрас з деревини, бісеру, ниток знайшли своїх поціновувачів та покупців.

Гості з повіту Сучава (Румунія), сім’я писанкарів Ясиновських показали традиційні народні строї, а мати Василина з невісткою Петронілою дали майсер-клас по розписуванню яєць воском. Представники українського культурно-просвітнього товариства «Іван Франко» з м. Вуковар (Хорватія)  теж виставили цікаві вироби своїх народних умільців.

У переповненій просторій залі міського будинку культури продовжується свято. Ведуча Наталія Сорводі до вступного слова запрошує міського голову Степана Бочкая.

– Пишаємось тим, що саме у Виноградові проходять Міжнародні фестивалі сучасної пісні і танцю «Кришталеві грона», виноробів «Угочанська лоза», молодих авторів «Карпатський Пегас». Сьогодні вперше започаткований фестиваль «Пасхальні зустрічі». Сподіваємось, що творчий візит наших гостей принесе всім тільки приємні враження, нові знайомства, надасть і укріпить снагу, підштовхне до нових ідей і стане традиційним. Усім вам гарних вражень та яскравих виступів.

Приємною несподіванкою для 38-річного гітариста-віртуоза, композитора, володаря премії та ордену Святого Георгія, подвійного переможця рекордів Гіннеса за найдовший у світі гітарний концерт Михайла Вігули, стало вручення Подяки та книги «Пам’ять про подвиг», яку йому передала координатор Руху підтримки Закарпатських військових – Виноградів Мальвіна Савинець за постійну підтримку військових в зоні ООС на Сході України. Для краян гітарист зіграв твори «Верховино, світку ти наш», «Весняне рондо», «Угорську рапсодію», «Слав’янський парафраз».

Народний хоровий колектив міського будинку культури виступив з новою духовною програмою «Радуйся серце, Бога живого». Солісти – Василь Тарнай, Тетяна Гудачок та Василь Січ заспівали пісню «Господи, дай нам любові», а жіноче вокальне тріо Світлана Фельцан, Надія Тимощук та Люба Харчук виконали пісні «Доле моя». Молодий співак, композитор, редактор газети «Сату Маре» Георге Негре виконав румунські мотиви на кавалі (різновид сопілки), а під гітару задушевно заспівав дві пісні про вірне кохання та на чистій українській мові свою музичну інтерпретацію Шевченкового «Заповіту». Вдячними шквальними оплесками глядачі нагородили його і за проспівану пісню. На сцені  гості з Вуковара. Хоровий колектив виконав пісні «Прийди до мене, милий Ісусе» та «Алилуя», (солістка Аніта Надж). Жіночий ансамбль виконав народну пісню «Гей, Славоніє!» та ліричну «Доброго ранку, чудовий Вуковар!». Муніципальний зведений хор міст Мішкольца та Егера, який 27 років гастролює по всій Європі, у Виноградові виконав твори Золтана Кодая, Ласло Гомоша та Іштвана Мартона.

Наступного дня угорський хоровий колектив у намоленому віками римо-католицькому храмі Вознесіння Христового дав великий публічний концерт.

Марія КОНКІНА,  керівник Виноградівського районного відділення ГО МАЛІЖ.

Фото Івана БУРКАЛА.