Петер ПАЙОР: «Інтереси працівників для «AntHill Hungary» – понад усе»

Останнім часом шпальти газет рясніють оголошеннями про працевлаштування за кордоном. Ось уже місяць свої послуги жителям Виноградівщини щодо офіційної роботи в Угорщині надає ТОВ «AntHill Hungary». На ринку працевлаштування директор цієї угорської фірми Петер ПАЙОР працює ось уже 14 років. До Виноградова він приїжджав з робочим візитом і принагідно ми поспілкувалися з ним про проект, який стартував в Україні, а також про особливості ринку праці в Угорщині.

– Пане Петер, яким є досвід діяльності фірми, яку Ви очолюєте? І, якою, власне, є історія її становлення?
– На ринку працевлаштування наша фірма працює вже тривалий час. Ми впевнено пройшли період становлення та розвитку, і нині, вже маючи вагомий досвід роботи, успішно просуваємося на ринку праці України. В 2004 році в Словаччині був створений альянс фірм під загальною назвою «AntHill». Спершу це був проект, в рамках якого зі Словаччини до Угорщини була координована робоча сила і забезпечувалася її юридична основа. А на теренах Угорщини ТОВ «AntHill Hungary» функціонує з 2011 року. Тож уже протореним шляхом фірма успішно діє та лізингує робочу силу і в Угорщині, і в Словаччині. Ми фактично займаємося офіційним працевлаштуванням людей. Система працює таким чином: кандидати на ту чи іншу вакансію укладають контракт з «AntHill Hungary», а виробничі підприємства та концерни орендують робочу силу від нас.
Коли стартував проект в Україні і чи задоволені Ви його динамікою?
Торік у липні в Угорщині вийшов новий закон про працевлаштування, який поширюється на Україну і Сербію. Можливостями цього закону ми й користуємося. Тобто, наразі діє більш спрощена система працевлаштування. Фактично щоб поїхати до Угорщини і влаштуватися на роботу офіційно, достатньо мати діючий закордонний паспорт і бажання працювати, а ми допомагаємо у пошуку місця роботи і ведемо супровід працівника, яким опікуємось. А щодо проекту, який впроваджується в Україні, то попередньо протягом доволі тривалого часу ми проводили підготовчий етап роботи, розглядали та вивчали потенціал ринку праці і юридичну основу працевлаштування.  Стартував наш проект у лютому в Мукачеві. Наразі ми поширюємо сферу своєї діяльності й на інші регіони Закарпаття. Тож наш проект набирає доволі потужні оберти. Ми задоволені його динамікою – люди йдуть до нас і у великій кількості, і в чудовій якості. Адже закарпатці і працездатні, і працелюбні. А ми раді, що маємо можливість допомогти їм знайти роботу з достойною заробітною платою (12000-23000 грн.). Тож жителям Виноградівщини потрібно тільки зателефонувати за номером 066-267-35-28 і домовитися з нашим співробітником про співбесіду, після якої ми введемо інформацію про кандидата в базу даних і через деякий час запропонуємо йому офіційну роботу на одному з підприємств Угорщини.  Причому всі послуги по оформленню документів проводяться безкоштовно, хороші умови праці гарантуються, проживання забезпечується, а знання угорської мови не обов’язкове, більше того – закон, який торік вступив у дію, націлений саме на працівників, для яких рідною мовою є українська.
– Чим, власне, обумовлена потреба угорських виробничих підприємств у робочій силі громадян України?
– Впродовж останніх трьох років виробнича сфера в Угорщині потужно розвинулася (зокрема, галузь  технологій, виробництво автомобілей) і фірми, які працюють у цьому напрямку, потребують працівників. Проте робочої сили не вистачає не тільки в Угорщині, але і в Словаччині, Польщі, Чехії. Тобто, всім цим країнам доводиться вирішувати кадрову проблему.
– Яких спеціалістів потребують угорські концерни і підприємства?
– Ми не віддаємо перевагу тим чи іншим фахівцям, натомість усі професії, які пов’язані з виробництвом, затребувані в Угорщині. І хоч велика кількість угорських підприємств хотіла б, аби фірма такого рівня, як наша «AntHill Hungary», надавала їм робочу силу, але ми уклали контракти і налагодили співпрацю тільки з потужними міжнародними концернами, бо лише вони можуть надати нам (а відповідно й людям, для яких ми шукаємо роботу) належні гарантії стосовно умов праці та рівня заробітної плати. А саме дотримання цих гарантій є запорукою нашого успішного функціонування. До того ж ми вийшли на ринок праці України не в пошуку дешевої робочої сили, а тільки через її затребуваність. Нам потрібні працівники – і в кількісному, і в якісному вимірах, і навіть без спеціальності – було б тільки бажання працювати.
– Як працює система «AntHill Hungary»? Чи передбачає вона певні гарантії для людей, яким Ваша фірма надає послуги з працевлаштування?
– Співпраця з потужними концернами зобов’язує нас працювати винятково офіційно. Уявіть собі їхні масштаби – виробничі площі деяких із них розташовані на території 14-16 ангарів. І в кожному з них може бути 8 різних категорій заробітних плат, розміри яких встановлюємо не ми, а підприємство-роботодавець, для якого «AntHill Hungary» лiзингує працівників.  Розроблена нами система працює так: людей, яких ми працевлаштували в Угорщині, не кидаємо напризволяще – натомість представляємо захист їх інтересів (на кшталт профспілки). Тобто, з будь-якими проблемними питаннями вони можуть звернутися до нас протягом усього періоду їх роботи. Люди матимуть офіційний контракт, тобто, всі умови їх роботи матимуть законні підстави. Це де-факто і є найвагомішою гарантією. Що стосується решти умов – хороших умов праці та безкоштовного проживання, то вони гарантуються підприємством-роботодавцем, а ми все це організовуємо, контролюємо, забезпечуємо захист інтересів (причому безкоштовно – за наші послуги сплачують підприємства, які потребують робочу силу). Адже якщо людина буде не задоволена своїми умовами проживання або умовами роботи– ми працюватимемо проти себе, на шкоду собi. Щодо умов праці, то в Угорщині все – за євростандартом, згідно чинним законам і правилам. І працюють там усі – як угорці, так і українці, яких ми працевлаштовуємо, на рівних умовах – це фундамент нашого підходу і захисту їх інтересів. Адже все, що погано впливає на виробництво, повинно бути усунуто, як фактор.
– Пане Петер, а якими є пріоритети проекту, який так вдало стартував і набирає обертів?
– Політика нашої фірми базується на довготривалій співпраці, тому ми дуже серйозно відносимося до захисту інтересів працівників. Як показує мій 13-річний досвід, найпершим пріоритетом для людей є зарплата, але з часом виясняється, що це тільки один із факторів, який пояснює, чому вони задоволені своїм робочим місцем. І тільки через деякий час ці люди починають цінувати те, що ми турбуємося про них і, працевлаштувавши, не забуваємо їх. Вони, заручившись підтримкою «AntHill Hungary», відчувають себе в Угорщині, ніби за нашою спиною. А для нас основою основ є гуманний підхід до людей і фактор людяності. Тому красномовним фактом є те, що багато людей працюють, знайшовши роботу через нашу фірму, уже по 8-10 років. І наразі, як і в період її заснування та становлення, інтереси працівників  «AntHill Hungary» – понад усе.
Інтерв’ю взяла Ганна КОБАЛЬ