Про відстріл диких кабанів

На виконання рішення колегії Закарпатського обласного управління лісового та мисливського господарства від 04.08.2017 року щодо ліквідації наслідків захворювання диких кабанів на африканську чуму свиней (АЧС) і недопущення подальшого розповсюдження захворювання державним підприємством «Виноградівське лісове господарство» були прийняті заходи  з формування мисливських бригад з відстрілу диких кабанів по всіх мисливських колективах Виноградівського району:
Виноградівська районна організація УТМР (м. Виноградів);
Виноградівська районна ГО ТМР «Тиса» (с. Пийтерфолво);
Виноградівська районна ГО ТМР «Притисянське» (с. Сасово);
Низовий колектив ЗТМР «Лісівник» (с. Шаланки)
ДП «Виноградівський лісгосп».
Відповідно до статей 16, 26 Закону України «Про тваринний світ», статей 12, 14 Закону України «Про мисливське господарство та полювання», протоколу позачергового засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Закарпатській обласній державній адміністрації від 28.07.2017 року № 3-2017, протоколу позапланового засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Виноградівській районній державній адміністрації від 07.08.2017 року № 7-2017, по підприємству видано наказ «Про заходи з депопуляції  диких кабанів в мисливських угіддях Виноградівського району» від 08 серпня 2017 року № 50, який передано вищевказаним мисливським колективам.
До складу мисливських бригад включено: спеціалістів ветеринарної служби, працівників державної лісової охорони, представників Нацполіції та органів місцевого самоврядування.
Протягом серпня місяця в межах державного лісового фонду єгерською службою та державною лісовою охороною підприємства, спільно з мисливцями первинних  організацій, за участі спеціалістів ветеринарної служби району та представників органів місцевого самоврядування були проведені 18 виходів полювання на кабана (відпрацьовано 36 людино-днів), – як загонним методом, так і з мисливських веж.
Станом на 30.08.2017 року на території лісового фонду добуто одного кабана (підсвинок, 15 кг) в урочищі «Шаланківська гора» та чотири кабани в мисливських угіддях Виноградівської громадської організації УТМР. За результатами аналізів в одному випадку добутого кабана на Шаланківській горі результат на АЧС виявився позитивний. У інших двох випадках раніше добутих кабанів в єгерських обходах № 4, 5 районної організації УТМР – результати від’ємні. По двох добутих кабанах результатів аналізів ще немає.
Зараз єгерською службою та державною лісовою охороною продовжуються заходи з депопуляції дикого кабана, але основна частина кабанів на даний час перебуває на території сільгоспугідь, що ускладнює їх добування мисливцями. Вдень у лісі кабана побачити практично неможливо – він залягає або в недоступних зарослях, або ж на зернових полях (кукурудзи, сої, пшениці).
У зв’язку з виявленням на території мисливських угідь небезпечної хвороби (АЧС) 22 серпня 2017 року на позачерговому засіданні Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Виноградівській РДА (протокол № 8–2017) прийнято рішення щодо оголошення території мисливських угідь ПО ЗТМР «Лісівник» урочища «Шаланківська гора» і навколишні лісомисливські угіддя районної організації УТМР неблагополучними та накласти карантин згідно чинного законодавства. Також встановлено «зону захисту», що оточує межі епізоотичного осередку в радіусі 3-х кілометрів та «зону нагляду» в радіусі 10 км., до якої входять 15 сіл: Шаланки, Пушкіново, Перехрестя, Чорний Потік, Вербовець, Нове Село, Боржавське, Підвиноградів, Матієво, Карачин, Фанчиково, Великі Ком’яти, Малі Ком’яти, Олешник, Онік.
Юрій Дзяпко,
провідний інженер з охорони та захисту лісу