СТЕПАН САБОВ: НАШЕ ЗАВДАННЯ – ОБ’ЄДНАТИ ЕКОЛОГІЧНО-ВІДПОВІДАЛЬНИХ ВИРОБНИКІВ

Минув рік, відколи угорські й українські науковці почали втілювати на Закарпатті важливий екологічний проект, спрямований на реабілітацію наших вихолощених ґрунтів.
Загалом це проблема глобальна, яка стосується всіх куточків планети, де ступала важка нога людини.  Упродовж минулого століття наростало використання мінеральних добрив в аграрному секторі. У процесі хімічних перетворень з міндобрив утворювалися проміжні продукти, які призвели до загибелі більше 50 відсотків корисних живих організмів, у тому числі й таких, які сприяли засвоєнню рослинами поживних речовин та важливих біологічних процесів у ґрунті. Після механізації сільського господарства відпала потреба в утриманні коней та іншої худоби. Як результат – сільське господарство втратили 80 (!) процентів традиційного тваринного гною. Наслідком цих та інших процесів стало окислення а в інших місцях залуження ґрунтів, вміст гумусу на деяких територіях знизився настільки, що рослина швидше виросте на асфальті, аніж на землі, яка формально вважається сільгоспугіддям.
У Закарпатській області проблема має свою регіональну специфіку і відповідно шляхи її вирішення. Безпосередніми виконавцями  проекту стали фахівці ТОВ «Філазоніт Україна» (Берегово). Про саму проблему і про перші результати реабілітаційних заходів розмовляємо з заступником генерального директора ТОВ «Філазоніт Україна» Степаном Сабовим.
– Отже, Степане Степановичу, 150 закарпатських фермерів торік  розпочали реабілітацію грунтів. Яким чином  це було зроблено і яким є результат?
– Насправді учасників проекту є значно більше, в проекті взяли участь як дрібні, так і великі господарства. Перш, ніж розпочати практичну роботу, було проведено багато дослідів та випробувань спільно з Інститутом ґрунтознавства та агрохімії ім. А.Н. Соколовського Української академії аграрних наук, інститутом екогігієни і токсикології ім. Л.І. Медведя. Суть проекту – застосування біологічного препарату на фермерських полях і оцінка його ефекту.
– Сільськогосподарський рік завершився. Чи є вже результати, висновки? Як спрацювали внесені мікроорганізми?
– Поки що ми маємо результати щодо впливу  біологічного препарату на  урожайність різних видів рослин. А от аналіз якості ґрунтів ще попереду, оскільки в деяких господарствах  не було завершено збирання кукурудзи й соняшника. Щодо урожайності, то як і очікувалося, вона виявилася на порядок вищою по всіх видах культур.
Під час конференцій, які проводилися протягом року, гостям найчастіше демонстрували кукурудзяні посіви.
– Чи виправдали вони очікування?
– Якщо брати дані по цій культурі, то ситуація така: як відомо, в середньому урожайність кукурудзи по району й області становить 50-60 центнерів з гектара. Тим часом на «наших» полях (тобто на тих, які оброблялися за залученням грунтоцентриських технологій), урожайність становила від 80 до 130 центнерів з гектара. Скажімо приватне підприємство АНТ КЕР у селі Яноші отримала по 120 центнерів з гектара зерна гібридів кукурудзи.  Високий результат отримала фірма  «Велішан» Мукачівського району на площі понад 100 гектарів. Щодо менших господарств, то, наприклад, у Неветленфолу фермер Йосип Бочкор виростив по 130 центнерів зерна кукурудзи на кожному гектарі. Він повністю дотримувався наших порад, внісши на кожний гектар необхідну кількість біопрепарату, забезпечивши всі необхідні технології. Успішно використали наші консультації аграрники в Дерцені – понад 60 місцевих господарів. Це ті очевидні результати, які уже встигли оцінити фермери.
Та ж ситуація по соняшнику в ТОВ «Ант Кер». Цього року тут зібрали по 36 центнерів соняшника з гектара. Тоді як на контрольних ділянках урожайність становила 29 центнерів, це в грошовому еквіваленті приріст становить 6300            грн/га, тоді як вартість внесеного Філазоніту становить 2000 грн. Отже, вартість Філазоніту окупилася тричі. Приблизно така сама окупність була досягнута і при вирощуванні кукурудзи.
Якщо брати по картоплі, то прекрасні результати  ранніх сортів отримав Золтан Сані у Великій Доброні Ужгородського району. Урожайність ранніх сортів становила біля 400 центнерів. Тоді як в інші роки вона бувала по 200 центнерів з гектарах. Так само використав наші технології та внесення Філазоніту його односельчанин Шандор Гіді – по 420 центнерів з гектара ранньої картоплі, що набагато вище, ніж на контрольних ділянках.
Добре зарекомендували себе грунтоцентричні технології на вирощуванні овочів. Наприклад, Тібор Гадар у селі Чомонін 5 разів використав Філазоніт у процесі вирощування тепличних огірків крапельним зрошенням. За підсумками сезону він отримав урожай на 45% вищий, ніж у минулому році і при цьому період плодоношення тривав на два тижні довше.
– До такого ефекту призвело внесення Філазоніту? Але я так розумію, що він не заміняє ні мінеральні добрива, ні інші види обробітку.
– Розумієте, наша фірма не є звичайним продавцем: товар передав  – гроші отримав і робіть, що хочете. Філософія нашого товариства полягає у збереженні родючості грунту, підтримці екологічних технологій, вирощуванні екологічно чистої продукції, формуванні екологічної освіти, грамотного підходу до економії коштів. Наше завдання – зібрати навколо підприємства думаючих партнерів і спільно з ними зупинити ерозійні процеси в грунтах. Саме тому, пропонуючи біопрепарат, ми по-перше безкоштовно проводимо аналіз грунтів, на основі програмних розрахунків даємо точні рекомендації, які добрива і скільки вносити, тобто пропонуємо «калькуляцію поживних речовин». Спільно з фермером ми слідкуємо за розвитком рослин на різних фазах вегетації і при потребі негайно даємо консультації.
– Взагалі фахові консультації коштують багато. Чи підсилу вони аграріям?
– Всі ці консультації й фахову допомогу фермер отримує безкоштовно.
– То все-таки, що дало ефект – внесення Філазоніту, чи дотримання правильних технологій?
– І одне, і друге. Результат буде досягнуто тільки за грамотного застосування і Філазоніту, і поєднання з ним органічних та мінеральних добрив. Звичайно, у науково-обґрунтованих  дозах. Наприклад, про ефект даний Філазонітом: до нас звернулися овочівники, які працюють в теплицях (ми моніторили 39 таких господарств) – вони внесли й добрива, купили дороге насіння, огріки уже в травні почали жовкнути й пропадати. І не можуть зрозуміти, яка причина. Наші фахівці зробили аналіз грунту  і виявили в ньому перенасичення мінеральними добривами у десятки разів! Розумієте, якщо людині дати одну таблетку анальгіну, скажімо, то це принесе користь. А якщо ж дозу збільшити в десять разів, то наслідки можуть бути й трагічними. Так і тут. За нашими рекомендаціями  фермери обмежили «раціон» огірків тільки водою і Філазонітом. У нас є фотографія з двома ділянками, які знаходяться недалеко одна від одної. На одній огірки доглядали за нашим рецептом, а іншу – контрольну – ні. У першому випадку кущі огірків мають насичений темнозелений колір, є прекрасний урожай. На контрольній ділянці пожовклі залишки огіркових шпалер справляють просто гнітюче враження.
– Ви працюєте з фермерами більше року. Як міняється їх ставлення до застосування Філазоніту?
– Перш за все  важливо, як міняється ставлення людей до землі, на якій вони працюють. Філазоніт – це тільки спосіб збагачення ґрунту.  Наша мета – щоб люди усвідомили просту істину – ресурси ґрунту не безмежні. Те, що ти забрав із землі, мусиш їй повернути.
На жаль, ми усвідомлюємо це тільки тоді, коли стається катастрофа – паводок зносить наші будинки, і тоді ми розуміємо, що в горах вирубали ліс, розширюється озонова діра і ми розуміємо, що викидаємо в повітря занадто багато бруду. Б’ємо на сполох, ліквідовуємо, якщо вдається, наслідки. Можливо, хоч цього разу усвідомлення прийде раніше, ніж станеться непоправне.
ТОВ «ФІЛАЗОНІТ УКРАЇНА» запрошує всіх до співпраці.  Наша адреса: м.Берегово, вул.Сечені, 59/Б
Web-сторінка: WWW.filazonit.com
Телефони:
+380-99-752-26-16,
+380-96-587-11-86,
+380-66-437-58-00
Василь Горват