«Угочанська лоза» вином пригощала, гастрономією та фольклором вражала

Традиційна святкова колона прямувала центральною вулицею міста до парку Перені. Найперше журі представило почесних гостей фестивалю «Угочанська лоза» зі Словаччини, Угорщини та Румунії, перших керівників області і району, депутатів Закарпатської обласної ради.

– Від обласної державної адміністрації вітаю всіх присутніх на найкращому в краї фестивалі виноградарів-виноробів. Переможців конкурсу визначено, а, отже, члени журі свій погарчик вина вже випили. Тож зараз всіх присутніх запрошую скуштувати смачного напою. Бажаю приємного відпочинку. Дякуємо організаторам фестивалю, котрі дотримуються традицій свого району, чим радують як жителів Виноградівщини, так і гостей всього краю, – сказав у вітальному слові губернатор краю Геннадій Москаль. Голова обласної ради Михайло Рівіс також привітав присутніх на урочистій частині від всього депутатського корпусу облради і щиро побажав, аби цей день надовго закарбувався у пам’яті гарним настроєм та неповторними враженнями.

Голова Виноградівської РДА Михайло Русанюк запросив до огляду сільських дворів, аби скуштувати смачні традиційні страви, та поласувати «сонячним нектаром» переможців конкурсу. А голова райради Віталій Любка констатував, що фестиваль «Угочанська лоза» є візитною карткою Виноградівщини. Тому промовив слова вдячності організаторам та спонсорам фестивалю, сільським радам, котрі представили двори. Чимало теплих слів на адресу організаторів лунали з вуст міського голови міста Сату-Маре (Румунія) Габора Керешкені, голови Спілки виноробів з угорського міста Егер Йожефа Торшоля, Генерального консула консульства Угорщини в місті Берегово Матяша Сіладі.

Відтак на сцену запросили співголів оргкомітету фестивалю – першого заступника голови Виноградівської РДА, депутата Закарпатської обласної ради Наталію Костелебу-Веремчук та заступника голови райради Адальберта Сверенка. Вони вручили грамоти, медалі та цінні подарунки кращим виноградарям-виноробам.

Всі бажаючі мали змогу поласувати смачним вином переможців та учасників фестивалю-конкурсу. Багатими на «сонячний нектар» були і столи сільських дворів. Так, оздобою Неветленфолівського сільського двору були неймовірної краси вироби сім’ї Костьо: мама Маргарета в’яже крючком серветки та скатертини, дочка Агнета вимальовує на камінні та дерев’яних тарілках неймовірні пейзажі рідного краю, а от вирізує з дерева тарілки голова сімейства Андрій. Тут зробили чудову фото-зону із домотканих покрівців, які виткала Вероніка Коваль із Ботара. А от гарний настрій дзвінкоспівом старовинних народних пісень забезпечили активістки пенсійного клубу. Смачним вином з Клинової гори пригощав Ференц Корчанський. А от завідувачка бібліотеки Терезія Гергель розгорнула виставку історії, звичаїв та традиції рідного села. У імпровізованому обійсті Теківської сільської ради на стіні красувалися вишивані ікони, коврики та рушники. Вкритий білою вишиваною скатертиною стіл «ломився» від смачних страв: печена риба, сало, шинка, картопля з салом по-селянськи тощо. Чепівська сільська рада представляла роботи свого різьбяра Олександра Алмаші. Він та Віра Егреші пригощали своїм вином. Ласували і молодою картоплею, голубцями з рисом, мелайною кашею та торгонею. Також тут було дуже багато консервної продукції селян.

У столиці двійнят Великій Копані саме двійнята зустрічали гостей хлібом-сіллю і пригощали водою з славнозвісного чоргова. А із традиційних страв смакували токаном, колочанкою, цибулянкою, крумплями на шпорі, голубцями з хріну…У Олешнику на столі також були національні старовинні страви: токан із квашеною капустою, ратота з кропивою, тортіла (омлет з картоплею), чивреги, гомбовці на пару з горіхами тощо. Шаланки сільський двір цьогоріч не виставляли, тому їх винороб Чобо Шаркаді пригощав червоним і білим «нектаром богів» у Олешницькому обійсті. «Волоське обшаря» (Хижа, Черна, Новоселиця) пригощали начанками (кожне село має свій унікальний рецепт). Тут гостей зустрічали жінка і чоловік (манікени) у традиційному старовинному вбранні, а гарний настрій забезпечував фольклорний колектив. У Вербівці на чільному місці були славнозвісні соки Володимира Драгуна, а також по 3 сорти червоного, білого та купажного вина. Закускою слугували богач із шкварками, гайоші, фанки, тісто «Олмаш» і, безперечно, бограч та шашлик.

Наче в казці, почувалися діти на подвір’ї ДП «Виноградівське лісове господарство». Та цьогоріч, окрім ознайомлення гостей свята із лісовими мешканцями, чучала яких тут були повсюди, основний акцент все ж робили на екології, культурі поведінки в лісі. Одягнені у вишиванки та з віночками на голові, наче лісові мавки, працівниці підприємства для діток та дорослих проводили цікаві пізнавальні конкурси. Бажаючі мали змогу прочитати, як їх характеризує «Лісовий гороскоп». Увагу привертав стенд під промовистою назвою «Ліс – це не смітник», де наглядно продемонстровано, які речі нашого з вами побуту протягом скількох років розкладаються.

У кожен сільський двір під час свята завітала поважна делегація у складі голови обласної ради Михайла Рівіса та заступника голови Закарпатської ОДА Віктора Микуліна, голів Виноградівських РДА Михайла Русанюка та райради Віталія Любки. Вони вручили господарям обійсть Почесні відзнаки «За найкращий двір».

Власні пізнавальні куточки розгорнули і бібліотечна мережа району, Виноградівський коледж МДУ, освітянський Центр позашкільної роботи з дітьми, торгова марка «Драгун», громадські організації. Були й туристичні куточки та 4 фотозони.

Свої картини представляли художники Виноградівщини Іван Гецко, Павло Кутлан, Іван Токач, Федір Сільваші, Василь Гудан, а оригінальну сувенірну продукцію – Ольга Гал, Ірина Іжганайтіс, Олена Капустянова, Габріелла Бенжак, Наталія Бронзей, Ганна Пойдин, Тетяна Шпак, Катерина Шуба, Маріанна Гаврило, Валерія Галайда, Вероніка Щетініна, Петро Фегер, Ольга Андрашко, Вікторія Костюк.

У амфітеатрі ніколи не було порожньо, адже тут перед сценою завжди юрбилися поціновувачі фольклору та сучасної творчості. А на завершення – феєрверк.

Наталія Кобаль