ОСББ – це реальний шанс покращити свій благоустрій

Сьогодні в галузі житлово-комунального господарства триває низка реформ, які торкнуться і мешканців Виноградова. Зокрема, з 1 травня поточного року ЖЕКи припинять своє існування. На їх місце прийдуть об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) або управителі. Тож, згідно із Законом України від 9.11.2017 р. «Про житлово-комунальні послуги», мешканці багатоповерхівок повинні обрати форму управління будинком і визначитися, чи створювати ОСББ (до слова, система їх створення нині значно спрощена), чи обирати управителя. Як наразі обслуговуються багатоквартирні будинки у нашому місті, а також про те, яким чином це відбуватиметься після 1 травня 2019 року нам прокоментував начальник Виноградівського ВУЖКГ Михайло БІЛИНЕЦЬ:
– На сьогоднішній день на балансі ВУЖКГ знаходяться 74 будинки загальною площею 91 тисяча квадратних метрів. Із них: багатоповерхівок 59 (загальна площа 90118 кв. м), окремо стоячих – 15 (888 кв. м), двоповерхових – 18 (6768 кв. м), триповерхових – 8 (7485 кв. м), чотириповерхових – два (2163), п’ятиповерхових – 31 будинок (площа 73702 кв. м). Загальна площа м’якої покрівлі (вона є на 29 будинках) складає 20920 кв. метрів.
До слова, мешканці окремо стоячих будинків вже давно відмовилися від надання послуг ЖКГ і самі піклуються про свій благоустрій. Решту обслуговуємо ми. Ці послуги надає наша житлово-експлуатаційна дільниця, де працює 23 чоловік. Тут є керівник житлово-експлуатаційної дільниці, майстер, паспортист, обліковець, сантехнік, електрик, прибиральники та будівельники. Враховуючи прийнятий закон, який вступає в дію з 1 травня, я повинен попередити людей про їхнє скорочення. Адже, згідно даного закону, житлово-експлуатаційна дільниця має припинити своє існування.
Щодо нових форм господарювання. Якщо брати управителя, то це фізична особа або організація, яка свою діяльність здійснює для отримання прибутку. Тому їхня діяльність по утриманню житлового фонду може бути у рази дорожчою. Управляюча компанія або управитель повинні працювати на розвиток, тобто, вона має бути прибутковою, щоб розвивати свою базу, закуповувати технічні засоби та впроваджувати нові технології. До прикладу, зараз у нас тариф складає всього 2, 35 грн. за один квадратний метр (хоч громадяни міста кажуть, що великий) і скарг на послуги із житлового фонду майже не надходить. Тому що ми прибираємо прибудинкову територію, ремонтуємо під’їзди, планово проводимо ремонт дахів м’якої покрівлі, займаємося водопровідними мережами. Є в нас, на жаль, проблема з каналізацією, але це через те, що люди по-варварськи відносяться до їхньої експлуатації і викидають всіляке сміття (овочі, фрукти, ганчірки, не одноразово буває посуд або його частини). Через це каналізація засмічується. Враховуючи нинішній тариф 2,35 грн., по якому мешканці сплачують, то він уже є збитковим. Сьогодні він повинен бути значно більшим, ніж зараз встановлений, і це тільки в основному зарплата обслуговуючого персоналу. Якщо буде працювати управляюча компанія, то цей тариф, я можу впевнено казати, збільшиться. Це досить велика сума.
Ще один досить суттєвий негатив — управляюча компанія або управитель здійснює тільки поточне утримання будинків.
Найкращий шлях, і я не розумію, чому жителі будинків на це не йдуть, створення ОСББ. У наших сусідів – хустян, берегівчан, а також у Мукачеві та Ужгороді вже повним ходом триває процес створення ОСББ. У них майже стовідсотково житло у власності об’єднань співвласників багатоквартирних будинків.
ОСББ – це неприбуткова організація, тому вона не має на меті одержання прибутку і розподіл його між членами об’єднання. Вона не є платником ПДВ. Створення такого об’єднання унеможливлює витік грошей, а також забезпечує повний контроль над всіма процесами покращення спільного благоустрою. ОСББ має більші можливості, вирішує, які ціни встановлювати і що в першу чергу потрібно робити, а також вправі вимагати від постачальників комунальних послуг виконання умов договору. Тобто, всі питання проведення ремонтів, благоустрою тощо вирішує об’єднання співвласників багатоквартирних будинків. Одна з головних позитивних причин для створення ОСББ – це можливість подавати документи для участі у реалізації державних, місцевих програм по підтримці об’єднань співвласників багатоквартирних будинків.
У нас вже є багато будинків, де мешканці, щоб зекономити кошти, відмовилися від послуг ЖЕКу з прибирання прибудинкової території. Вони самотужки слідкують за чистотою. Адже всім відомо, що сміття не там, де прибирають, а там, де не смітять.
Користуючись нагодою, звертаюся до всіх мешканців багатоповерхівок не зволікати до останнього, а створювати ОСББ. Наразі в нашій житлово-експлуатаційній дільниці та приймальні ВУЖКГ є повний пакет документів, де покроково розписано, яким чином це можна зробити. Іншого варіанту вже не може бути, бо ми всі мусимо дотримуватися букви закону, – підсумував він.
Любов ТОКАЧ