УВАГА! АФРИКАНСЬКА ЧУМА СВИНЕЙ Що це за хвороба – африканська чума свиней?

Африканська чума свиней (АЧС) – небезпечне вірусне захворювання, яке вражає свиней.
Скільки часу проходить з моменту зараження тварини до прояву клінічних ознак хвороби?
Інкубаційний період може тривати від 3-х до 15-ти діб. При гострому перебігу хвороби – 5-9 діб.
Які тварини хворіють на АЧС?
Лише домашні та дикі свині, незалежно від породи, віку та статі.
Чи лікують свиней при захворюванні на АЧС?
Ні! Методів успішного лікування АЧС не існує. Лікування заборонено законодавством України.
Що станеться, якщо не повідомити про підозру на АЧС?
Хвороба може швидко поширитись на сусідні господарства, завдаючи значних економічних збитків внаслідок загибелі свиней та ліквідації всього свинопоголів’я в регіоні.
Які клінічні ознаки є характерними для хворих на АЧС свиней?
Це надзвичайно заразна вірусна хвороба свиней усіх вікових груп, що характеризується здебільшого гострим перебігом та проявляється лихоманкою, крововиливами, синюшністю та змертвінням шкіри, ураженнями внутрішніх органів та високою смертністю, що призводить до значних економічних збитків.
Характерними для хвороби є наступні ознаки: раптова загибель тварини, за відсутності клінічного прояву; підвищення температури тіла до 40,5-42°C; зниження апетиту, в’ялість, швидка втомлюваність, слабкість тазових кінцівок, хитка хода, посилена спрага, тварини лежать, зарившись в підстилку; ядуха, кашель, блювота, діарея (іноді з кров’ю), частіше запор, слизисті виділення з очей та носа, параліч тазових кінцівок, можливі аборти у самок;  червонувато-фіолетові плями на череві, підгрудку, мошонці, вухах, п’ятачку та кінцівках (необхідно відрізняти від бешихи та класичної чуми свиней).
Хвороба охоплює 40-65% поголів’я тварин, 85-100% з яких гине впродовж 6-13 діб.
Якщо Ви помітили схожі ознаки, негайно сповістіть ветеринарного лікаря! Не займайтесь самолікуванням!
Як відбувається зараження свиней?
Шляхом безпосереднього контакту (від свині – до свині).
Опосередковано: через ґрунт, незнезаражені корми, предмети догляду й утримання, транспортні засоби; диких кабанів, бродячих тварин, птахів, мух та обслуговуючий персонал; при згодовуванні харчових відходів, що містять продукти забою хворих чи інфікованих тварин.
Як запобігти занесенню вірусу АЧС в господарство ?
Утримувати свиней в закритих приміщеннях, не допускаючи їх вигулу та контакту з іншими тваринами; обслуговувати тварин лише у змінному спецодязі, використовуючи окремі засоби догляду та інвентар; не дозволяти відвідування господарства та тваринницьких приміщень стороннім особам; не купувати тварин у невстановлених для цього місцях та без супровідних ветеринарних документів; не забивати хворих свиней та не переробляти туші захворілих тварин; не згодовувати свиням харчові відходи, що містять свинину чи продукти забою без проварювання; при виявленні трупа дикого кабана або свійської свині негайно сповістити ветеринарну службу.
Пам’ятайте! При підозрі на АЧС сповістіть фахівця ветеринарної медицини, краще перестрахуватись, аніж наразити на небезпеку всіх сусідів!
Контактні телефони: 2-47-79; 0953306390.
Любомир КУЛЬЧИЦЬКИЙ-ГУТ,
начальник Виноградівської районної Державної лікарні ветеринарної медицини