Встановили пам’ятну дошку герою

У середу на подвір’ї Виноградівської ЗОШ №1 вишикувалися не лише учні та педагоги школи, а й малята з міського ДНЗ №8, почесні гості – голова Виноградівської райради Віталій Любка та його заступник Адальберт Сверенко, перший заступник голови РДА Наталія Костелеба-Веремчук, міський голова Степан Бочкай, представники військкомату та 128-ої ОГПБ, когорта волонтерів «Руху підтримки Закарпатських військових – Виноградів» та активістів ГО «Союз ветеранів АТО, волонтерів «Патріот». Того дня відбулося урочисте встановлення та освячення пам’ятної дошки колишньому випускнику одинадцятирічки Адальберту Ковачу, який героїчно загинув 25 січня 2015 року в зоні АТО на опорному пункті «ВАЛЄРА» (висота 307,5) поблизу села Санжарівка Донецької області, захищаючи державний суверенітет та цілісність України. Його посмертно нагородили орденом «За мужність» ІІІ-го ступеня та присвоїли звання «Почесний громадянин м. Виноградів».

Директор школи Віра Балаж зачитала автобіографію героя, котрому 23 травня виповнилося б 38 років. «Солдат 128-ої ОГПБр Адальберт Ковач не був професійним військовим, він мав мирну професію. Скоріше він був ангелом миру з ясними очима та світлими помислами, який хотів захистити свою землю та родину. Своїм коротким, як спалах, життям Адальберт подав приклад безстрашності, героїзму та самовідданості, віддавши за державний суверенітет найцінніше – своє життя. І допоки ми живі, житиме в наших серцях і пам’ять про полеглих героїв», – зазначила Віра Павлівна.

Були присутні й батьки, дружина та син покійного, для яких увічнення пам’яті рідної їм людини є вкрай важливим. Батько героя Адальберт Ковач у своєму виступі сказав, що ця подія пробуджує відчуття суму та болю, адже їх син Адальберт загинув дуже швидко, він віддав своє життя за нашу незалежну державу. Також виступаючий подякував за допомогу й підтримку владі міста, волонтерам та громадськості, керівництву та всьому колективу ПАТ «Гроно-текс», де останнього дня свого життя працював їх син.

– Більше року тому наш район сколихнула страшна звістка – героїчна загибель молодого виноградівця. Смерть забрала сина від батьків, люблячого батька, патріота своєї держави Адальберта Ковача. Того холодного дня, коли тіло загиблого привезли до рідної оселі, тисячі мешканців Виноградівщини зібралися, щоб віддати шану й честь своєму герою. Сьогоднішнє відкриття меморіальної дошки в школі є знаменною подією, тому що пам’ять про героя повинна завжди жити в наших серцях. Ми повинні шанувати і загиблих, і живих, котрі й зараз перебувають у зоні АТО. Щиро вірю, що сьогоднішній захід назавжди закарбує пам’ять про Адальберта Ковача у наших серцях. Герої не вмирають! – сказала перший заступник голови РДА Наталія Костелеба-Веремчук.

Своїми спогадами про Адальберта Ковача поділився активіст ГО «Союз ветеранів АТО, волонтерів «Патріот» Віталій Галас, котрий зазначив, що він зустрічався із земляком у лоні війни в останні дні його життя і той більш за все хотів живим повернутися додому до дружини, до сина. Та не судилося. Низько вклонився батькам загиблого за те, що виростили сина-героя координатор волонтерського «Руху підтримки Закарпатських військових – Виноградів» Михайло Роман. Голова товариства «Просвіта» ім. Тараса Шевченка Віктор Урста акцентував увагу молоді на патріотизмі та зачитав молитву за мир.

Відтак, ушанувавши пам’ять загиблого хвилиною мовчання, всі попрямували до меморіальної дошки. Священики о. Мирослав та о. Іван освятили її і відслужили заупокійну панахиду. Батьки, дружина з сином та волонтери випустили в небо голубів, які є одвічними провісниками миру. Тож сподіваємось, що цей символічний жест стане символом миру. Адже саме заради мирного майбутнього і відійшов у вічність виноградівський герою. Курівники району й міста, волонтери, друзі й родичі Адальберта Ковача поклали до меморіальної дошки вінки і букети живих квітів. А солдати 128-ої ОГПБ вшанували пам’ять побратима салютами з рушниць.
Наталія Кобаль