Cурми сповістили про початок масштабного свята

Минулої суботи в урочищі «Великий ліс» у селі Шаланки пройшов міжнародний День мисливця. Сюди з’їхалися мисливці та лісівники зі всієї області і навіть з-за кордону – хтось похизуватися трофеями, хтось своїми собаками, а хтось показати, на що здатен як кухар. Місцевість обрали не випадково, адже цей край славиться давньою історією полювання. Загалом на Закарпатті налічується понад 15 тисяч мисливців.
Тільки-но почало світати, галявина, яку оточує навколо дубова діброва, ожила в очікуванні гостей. На середині галявини виник круг з ексклюзивних мисливських трофеїв та ватра, яку пізно ввечері запалили. Неподалік диміла кухня з мисливськими смаколиками, кухарі-єгері та лісівники з ентузіазмом почали готувати святковий обід. Команди мисливців згодом пригощали стравами з дичини всіх гостей свята.
Щоб свято відбулося, за ініціативи Закарпатського обласного управління лісового та мисливського господарства співробітники державної лісової охорони та єгерської служби, представники мисливських господарств і просто добровольці при Шаланківському лісництві обладнали майданчик для урочистого дня, облаштували під’їзну дорогу. Такий захід на Закарпатті проводиться вдруге. Організатори запросили на свято найстаріших мисливців краю та сімейні династії, мисливські товариства з сусідніх країн та областей.
У святковий день удача посміхнулася мисливцям та лісівникам – на спільне свято завітало понад 2000 гостей. Серед поважних – заступник голови Державного агентства лісових ресурсів України Володимир Бондар, голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль, заступник голови обласної ради Йосип Борто, голова Виноградівської РДА Михайло Русанюк та його перший заступник Наталія Костелеба-Веремчук, заступник голови Виноградівської райради Адальберт Сверенко, представники дипломатичних установ, керівники відомств області, керівництво та співробітники Закарпатського обласного управління лісового та мисливського господарства. Але головними діючими особами святкування стали мисливці з України, Угорщини, Словаччини, Румунії, Чехії, Німеччини. Завітала на величне свято до Закарпаття ціла лісівнича ескадрилья з Держлісагентства та інших областей України.
– Міжнародний день мисливция стає масовим заходом: подієвий туризм – це сучасний механізм залучення додаткових туристів до області, популяризація туристичних родзинок і народних промислів на лісову та мисливську тематику. Ми намагаємося розвивати зелений туризм і з кожного такого заходу витягувати уроки, і звичайно, плануючи захід на наступний рік, – зазначив начальник Закарпатського обласного управління лісового та мисливського господарства Валерій Мурга.
Під час спілкування з представниками преси заступник Голови Державного агентства лісових ресурсів України Володимир Бондар відзначив високий рівень підготовки свята та значення його в популяризації мисливської справи:
– Сьогодні на Закарпатті відбувається масштабне святкування свята всіх мисливців. Це визначна подія, адже подібні фестивалі відроджують та розвивають традиції мисливства, які поки що розвинуті не настільки серйозно, як в країнах Європи. У всьому світі мисливська галузь приносить прибуток і активно розвивається. Ми повинні розуміти, що мисливська галузь це не просто свято і не вбивство тварин, а це досить серйозна системна копітка робота, яка охоплює роботу працівників єгерських служб з підгодівлі та примноження популяції диких тварин. З моєї точки зору, свято проведено на вищому рівні.
– Я закликаю всіх громадян приєднатися до мисливців і лісівників в розумному використанні наших природних ресурсів і в забезпеченні їх належного врядування на благо майбутніх поколінь, – сказав начальник Закарпатського обласного управління лісового та мисливського господарства Валерій Мурга.
Геннадій Москаль із нагоди свята приїхав у Шаланки в парадному мисливському костюмі. У своїй вітальній промові він наголосив:
– Побутують різні думки щодо полювання й мисливців. Однак, як це не парадоксально звучить, саме справжні мисливці найбільше зацікавлені у збереженні фауни, саме вони регулюють популяцію диких звірів і підгодовують їх. Саме вони виступають за полювання за правилами і протистоять браконьєрам. Мета цього фестивалю – підтримати працівників мисливських господарств і підняти культуру полювання.
Відтак, під час офіційного відкриття найкращих мисливців та лісівників Закарпаття нагородили вищими відзнаками. Так, заступник Голови Державного агентства лісових ресурсів Володимир Бондар, привітавши усіх присутніх з урочистим святом, відповідно до наказу Державного агентства лісових ресурсів України за сумлінне виконання службових обов’язків, здійснення державного контролю за дотриманням законодавства та з нагоди «Міжнародного свята День мисливця 2018» нагородив Почесною грамотою Державного агентства лісових ресурсів провідного інженера з охорони лісу ДП «Воловецьке ЛГ» Василя Андрійчака, лісничого Шаланківського лісництва ДП «Виноградівське ЛГ» Адальберта Бундовича, головного мисливствознавця ДП «Мокрянське ЛМГ» Володимира Куцина, старшого єгеря Лисичіського лісництва ДП «Довжанське ЛМГ» Василя Продана, єгеря Кедринського лісництва ДП «Брустурянське ЛМГ» Дмитра Фабриція.
Очільник області Геннадій Москаль нагрудним знаком за «Заслуги перед Закарпаттям» нагородив заступника начальника Закарпатського ОУЛМГ Василя Кия та директора ДП «Виноградіське ЛГ» Василя Агія.
Почесні Грамоти Закарпатської ОДА Геннадій Геннадійович вручив провідному інженеру з підготовки кадрів ДП «Виноградівське ЛГ» Лідії Зейкан, головному мисливствознавцю ДП «Ясінянське ЛМГ» Андрію Климпотюку, директору ДП «Перечинське ЛГ» Ярославу Кополовцю, провідному районному мисливствознавцю ДП «В.Березнянське ЛГ» Юрію Повханичу. Окремою Почесною грамотою департаменту освіти і науки Закарпатської ОДА Геннадій Москаль нагородив старшого наукового співробітника, доцента кафедри лісівництва УжНУ, кандидата сільськогосподарських наук, автора посібника першого в Україні «Лісового букваря» Фелікса Гербута.
Заступник голови Закарпатської облради Йосип Борто також вручив грамоти обласної ради голові Товариства мисливців і рибалок «Соколець» Мирославу Опаленику, провідному мисливствознавцю ДП «Свалявське ЛГ» Івану Орсагу, єгерю Верхньоводянського лісництва ДП «В.Бичківське ЛМГ» Олексію Ткачу та головному лісничому ДП «Довжанське ЛМГ» Олексанру Шкарупі.
Не залишилися мисливці і без нагород Закарпатського обласного управління лісового та мисливського господарства. Головний лісівник Закарпаття Валерій Мурга вручив Грамоти єгерю ДП «Довжанське ЛМГ» Юрію Микитюку, єгерю Затисянського лісництва ДП «Виноградівське ЛГ» Леонтію Селлешій, районному мисливствознавцю ДП «Тячівське ЛГ», єгерю Щербіловського лісництва ДП «Великобичківське ЛМГ» Василю Тимчуку, провідному мисливствознавцю ДП «Рахівське ЛДГ» Юрію Тушеру.
Гостей розважала насичена програма, яка включала виставку мисливських собак, експозицію зброї, майстер-клас зі стрільби з лука та пневматичної зброї, конкурс з імітації реву оленя, театралізовані сцени, а також дегустація страв зі здобичі, виступи фольклорних колективів, продаж сувенірної продукції, запалення мисливської ватри тощо. А для маленьких гостей свята представники ГО «ФОРЗА» організували цілу лісову школу з різними конкурсами та подарунками на лісівничу та мисливську тематику.
Юлія Давидова,
прес-секретар у Закарпатське ОУЛМГ
Фото Івана БУРКАЛА